Jak Wybrać odpowiednią kołdrę.

Oprócz odpowiednio dobranego materaca i stelaża kolejnym elementem mającym ogromny wpływ na jakość naszego snu to dobrze dobrana kołdra.

Nasze osobiste preferencje mają ogromny wpływ na właściwy dobór odpowiedniej kołdry. Jedni są zmarzluchami inni natomiast nie lubią się przegrzewać lub mają skłonności do nadmiernego pocenia. Klimat, w którym żyjemy jest również wyznacznikiem stopnia doboru prawidłowej kołdry. Ze względu na powyższe czynniki kołdry możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • całoroczne - które jesienią i zimą dostatecznie ogrzewają, a wiosną i latem dzięki dobrej cyrkulacji powietrza gwarantują, że środowisko snu pod kołdrą pozostaje optymalne;

  • letnie - które dzięki niskiej gramaturze są bardzo przewiewne a tym samym bardzo lekkie, gwarantując użytkownikowi komfort spania nawet przy wysokich temperaturach;

  • zimowe – które posiadają większą gramaturę w związku z większym zapotrzebowanie naszego organizmu na ciepło w okresie zimowym, szczególnie podczas nocnego wypoczynku;

  • kołdry DUO – to połączenie dwóch kołder, jednej zbliżonej stopniem ciepłoty do całorocznej oraz kołdry letniej. Kołdry najczęściej połączone są ze sobą przy pomocy zamka, dzięki czemu w razie potrzeby korzystamy z nich jednocześnie lub oddzielnie.

Podstawą jakości kołdry jest jej wypełnienie. Na rynku mamy dostępne wsady naturalne takie jak wełna, bawełna, puch bądź puch połączony z pierzem oraz wsady z materiałów syntetycznych.

  • Kołdry wełniane i bawełniane doskonale odprowadzają wilgoć a zarazem są idealnym izolatorem ciepła. Dzięki temu pod kołdrą wełnianą nie sposób zmarznąć ani się przegrzać. Z racji swej antystatyczności są idealne dla alergików i dzieci, jeżeli nie są one oczywiście uczulone na na sama wełnę. Kołdry bawełniane nie są tak ciepłe jak wełniane jednak są to kołdry bardzo lekkie i przyjemne. Bawełniana kołdra spełnia się doskonale jako kołdra letnia, zapewniając jednocześnie naturalny rytm krążenia krwi. Zarówno kołdry wełniane jak i bawełniane są kołdrami bardzo trwałymi, które w zdecydowanej większości nadają się do prania w warunkach domowych.

     

  • Kołdry syntetyczne robione są z różnych materiałów jak np. poliester, z których każdy charakteryzuje się różnymi cechami i właściwościami izolacyjnymi. Właściwości włókien zależą od ich zdolności zatrzymywania powietrza, które jest następnie ogrzewane przez ciało. Materiały te doskonale imitują włókna wełniane, bawełniane lub puchowe. Jednocześnie są bardzo trwałe, antyalergiczne a przede wszystkim nadają się do częstego prania w warunkach domowych.

  • Kołdry puchowe to najpopularniejszy wsad kołder naturalnych. Do wyrobu kołder puchowych używa się głównie puchu gęsiego charakteryzującego się doskonałymi preferencjami termicznymi, który doskonale reaguje na zmiany temperatury naszego organizmu. Inne zalety puchu to lekkość i przewiewność. Dzięki swoim szczególnym właściwościom puch wygrywa w rywalizacji z innymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji kołder.

  • Kołdra półpuchowa składa się zarówno z puchu jak i z piórek, których jest więcej niż w czystym puchu. Kołdra półpuch niewiele traci na swej jakości w porównaniu do puchowej, jest jednak nieco od niej cięższa.

  • Kołdra antyalergiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla osób cierpiących na szereg schorzeń będących wynikiem uczuleń, m.in. astmatykom czy alergikom.
    Z uwagi na wyjątkowe przeznaczenie kołder materiały używane do ich produkcji przechodzą staranną selekcję. Kołdry antyalergiczne cechują się wysoką odpornością na roztocza, pleśnie i kurz. Wielokrotnie pranie, nawet w bardzo wysokich temperaturach nie wpływa na pogorszenie się ich jakości.
    Poza swym specyficznym przeznaczeniem spełniają także swą właściwą rolę, zapewniając użytkownikowi zdrowe ale też ciepłe okrycie.

     

W dzisiejszym świecie bardzo dużo osób choruje lub w niedalekiej przyszłości może zachorować za różnorakie alergie . Jest to reakcja naszego organizmu na czynniki występujące w naszym otoczeniu. Jedną z przyczyn alergii mogą być roztocza. Choć same w sobie są niegroźne, to ich mikroskopijne odchody stają się już silnym alergenem. Roztocza nie żywią się pierzem zatem to nie pierze jest winne alergiom. Przysmakiem roztoczy jest nasz złuszczony naskórek, który przedostaje się do wnętrza poduszek czy kołder. Jako, że w łóżku spędzamy najwięcej czasu to tam właśnie tego naskórka jest dość sporo.



Uniknięcie obecności roztoczy w domu jest bardzo trudne. Można jednak ograniczyć ich liczbę i zdolność do rozmnażania się, poprzez regularne pranie kołder, poduszek i pokrowcy na materace. Dbanie o właściwą higienę spania w znacznym stopniu pogorszy warunki życia roztoczy i ograniczy ich rozwój. Należy jednak pamiętać, że nawet najwyższej jakości kołdra czy poduszka nie będzie w stanie wytrzymać tak intensywnej eksploatacji przez dłuższy czas. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że osoby chorujące na alergie powinny wymieniać swoje kołdry co najmniej raz w roku. Obecnie zakup dobrej kołdry antyalergicznej to koszt około 100 złotych tak więc jest to naprawdę niewielki wydatek aby nasz organizm mógł funkcjonować poprawnie.

Przed kupnem kołdry warto również zmierzyć rozmiar swojego łóżka. Dopasowanie rozmiaru kołdry idealnie do rozmiaru łóżka rzadko jest możliwe. Zazwyczaj kupuje się kołdrę zbliżoną rozmiarem do powierzchni materaca, ale nie mniejszą. Kołdra powinna przykryć całe łóżko, ewentualnie wystawać za jego brzegi. Typowym rozmiarem kołdry dla jednej osoby jest w Polsce rozmiar 160x200cm lub czasami 140x200cm, a dla dwóch osób 220x200cm.



 



pixel